7 Odpowiedzi Na Pytanie: Jak Być Liderem Zespołu?

Budowanie zespołu

Po paru miesiącach bez lidera w Zespole, którego byłem Członkiem, postanowiłem wykorzystać stan bezkrólewia, podnieść rękę i w rezultacie zakomunikować mojej organizacji:
-teraz ja będę liderem naszego Zespołu!
-skoro chcesz, to proszę bardzo, zacznij od jutra – odparła organizacja

Przez lata byłem specjalistą o wąskiej specjalizacji, czasami nieformalnym liderem, jednakże doskonale pamiętam pierwsze dni w roli prawdziwego oficjalnego, formalnego, nazwij go, jak chcesz, lidera. W głowie kłębiły mi się dziesiątki pytań, na które musiałem samodzielnie znaleźć odpowiedzi. W końcu to teraz ja jestem liderem, dzielnie kroczę po ścieżce w nieznane i udzielam odpowiedzi tym, którzy podążają za mną i nie widzieli tego, co ja już widziałem.

Zapewne w Twojej głowie pojawiają się, lub pojawią się podobne pytania. Na przykład:
-nie jestem już w roli specjalisty. Czym mam się teraz zająć jako lider?
-jak mam się zachowywać w roli lidera?
-jak mam po lidersku traktować Członków mojego Zespołu?
-skąd Członkowie mojego Zespołu będą wiedzieli co i jak mają robić?
-jak mam się lidersko komunikować?
-jakich liderskich narzędzi używać?
-skąd wiem, że wykonuję swoje zadania prawidłowo?

Podsumowując: kłębiące się w głowie wyprzedzające pytania to jeden z sygnałów, że jesteś na dobrej drodze. Jedną z cech dobrego lidera jest paląca potrzeba, migająca mentalna czerwona lampka, wewnętrzne wołanie bliżej nieokreślonego pochodzenia, które popycha Cię do przygotowania się zawczasu na nieuniknione skutki braku podjęcia działań, lub skutki działań, które będą podjęte.

Jak być Liderem Zespołu?

1. Jesteś liderem, ponieważ podejmujesz właściwe działania, a nie ze względu na “CEO” na wizytówce, czy “kierownik” w stopce maila.

Nadanie sobie dumnie brzmiącej funkcji nie zmieni w magiczny sposób Twoich umiejętności, czy sposobu myślenia. Członkowie Twojego Zespołu to myślące i czujące istoty, które szybko się zorientują, że za dumnym tytułem podąża uboga rzeczywistość.

W rezultacie zbudujesz pozorny autorytet, który działa tak:
-Zespół wygląda na darzącego Cię szacunkiem (robi to, ponieważ zaletą bycia zatrudnionym jest wypłata, a innej motywacji brak)
-Zespół wysłuchuje Twoich zaleceń, ale rzadko cokolwiek wdraża (brak autentycznego autorytetu prowadzi do biernego słuchania, ponieważ zaletą bycia zatrudnionym jest wypłata, a innej motywacji brak)
-odnosisz pozorny sukces lidera: Członkowie Zespołu coraz rzadziej z Tobą konsultują (ale tylko dlatego, że nie chcą, a nie dlatego, że nie muszą)
Brzmi znajomo?

Co robić?
Nie pusz się i nie obnoś ze swoją funkcją/pozycją/stanowiskiem. Mało kogo w głębi serca obchodzisz Ty, Twoja firma, to ile masz pieniędzy i za kogo się uważasz. Przede wszystkim Twoje zadanie polega na budowaniu autentycznego autorytetu opartego na istniejących w rzeczywistości kompetencjach i kreowaniu energii, która zaangażuje Twój Zespół.

Zadanie:
Znajdź w Piramidzie Maslowa Ciebie i Twoją funkcję.
Odpowiedź umieść w komentarzu.

jak być liderem?
Źródło: fakt.pl

2. Jednoznacznie komunikujesz przyczyny i cele Twoich decyzji i zlecanych aktywności.

Jednym z kluczowych elementów motywacji i zaangażowania jest cel. Zazwyczaj podejmujemy działania, opierając się o świadomą/nieświadomą znajomość przyczyny i mając wizję celu.

Komunikat bez jednoznacznej przyczyny i celu:Komunikat z jednoznaczną przyczyną i celem:
W tym miesiącu musimy sprzedać więcej.W tym miesiącu musimy domknąć 10% więcej sprzedaży (cel), ponieważ w innym przypadku nie utrzymamy się na rynku (przyczyna).
Przyjedzie do nas klient i musimy dać z siebie wszystkoOd wyniku przyszłej wizyty klienta zależy to czy dostaniemy nowe projekty (przyczyna), dlatego te konkretne zadania muszą być zakończone w tym tygodniu (cel), nawet gdyby to oznaczało jednorazową pracę w weekend.
Tabela Różnic W Komunikacji

Co robić?
Upewniasz się, że Członkowie Zespołu zawsze znają i rozumieją przyczyny i cele Twoich decyzji i aktywności, które zlecasz.

Zadania:
1. Oceniasz różnice pomiędzy komunikatami w Tabeli Różnic W Komunikacji.
Który komunikat zbuduje lepsze zaangażowanie i dlaczego? Odpowiedź umieść w komentarzu.
2. Świadomie weryfikujesz własne komunikaty pod kątem obecności przyczyny i celu.

3. Określasz i komunikujesz Kodeks Postępowania.

Kodeks Postępowania to jednoznacznie spisane zasady, którymi się kierujesz prowadząc biznes i chcesz, aby Członkowie Zespołu także się nimi kierowali. Słowo pisane nabiera szczególnej mocy i działa uzdrawiająco szczególnie na słabsze pamięci.

Kodeks Postępowania jest podstawą do budowania Księgi Jakości Twojego biznesu i tym samym procedur i instrukcji, które umożliwiają Członkom Zespołu wykonywanie powtarzalnych czynności z powtarzalnym efektem, zdejmując w rezultacie ten obowiązek z Ciebie.

Poniżej dzielę się z Tobą jednym z elementów mojego idealnego Kodeksu Postępowania:

Idealny Kodeks Postępowania według Sfery Lidera

Zadanie:
1. Zastanawiasz się nad wartościami, którymi się kierujesz i chcesz, aby Członkowie Zespołu również się nimi kierowali. Listę wartości spisujesz w dowolnej postaci.
2. Na podstawie listy wartości budujesz Kodeks Postępowania, który komunikujesz wszystkim Członkom Zespołu. Opcjonalnie możesz rozważyć zakontraktowanie Kodeksu poprzez zespołowe złożenie podpisów (również Twojego) pod treścią Kodeksu.
3. Zastanawiasz się, w jaki sposób wartości z Kodeksu Postępowania możesz przenieść na procedury i instrukcje Twojego biznesu. Nie masz jeszcze procedur i instrukcji? Kolejne wpisy wyjaśniają jak budować Księgę Jakości, procedury i instrukcje.

4. Rozwijasz się duchowo.

Twój stan umysłu to nie przypadek. To Ty masz kontrolować Twój stan umysłu, a nie Twój stan umysłu ma kontrolować Ciebie.
Większość z nas poddaje się bełkotowi ego i jazgotowi, który codziennie słyszy w głowie. Najłatwiej można to samodzielnie zaobserwować tuż przed zaśnięciem w zaciemnionym wyciszonym pokoju i komfortowej temperaturze.

Jak to możliwe, że w bezruchu, przy praktycznym braku zmiennych bodźców zewnętrznych i bez Twojego życzenia, Twój umysł nadal produkuje słowa i obrazy? To automatyczna praca ego, które usiłuje pogodzić Twoją pierwotną naturę z wysokimi standardami Twojego superego. To mechanizm, który przeszkadza w byciu obecnym tu i teraz, w byciu w pełni świadomym i w posiadaniu pełnej kontroli nad stanem własnego umysłu.

Rozwój duchowy uwalnia Twój umysł od mechanizmów ego, na których miejsce możesz świadomie zainstalować Stan Umysłu Lidera.

Co robić?
1. Uczysz się być obecnym i panować nad stanem umysłu. Pomagają Ci w tym mistrzowie, od których zaczynasz swoją przygodę: Katie Byron i Eckhart Tolle.
2. Stosujesz techniki relaksacyjne, które wyciszają bełkot ego, pozwalają Ci być obecnym i w pełni świadomym. W moim przypadku działa medytacja.

Zadania:
Rozpoczynasz przygodę z rozwojem duchowym:
1. Czytasz książkę “Potęga teraźniejszości” Eckharta Tolle.
2. Odwiedzasz na YouTube kanał Byron Katie i zapoznajesz się z jej materiałami.
3. Wypróbowujesz medytację, stosując ją konsekwentnie minimum przez tydzień, zaczynając od pięciu minut dziennie.

5. Posiadasz Stan Umysłu Lidera.

Stan Umysłu Lidera to zestaw mechanizmów, które na początku stosujesz świadomie pod kontrolą i po czasie stają się naturalną częścią Ciebie.

Zadanie:
Wdróż natychmiast poniższe elementy Stanu Umysłu Lidera:
1. Od patrzenia w przeszłość boli szyja. Działasz tu i teraz.
2. Działasz z tym, co masz.
3. Debata zabija produktywność. Lepiej mieć osiągnięty cel, niż rację i zwycięstwo w debacie. Uczysz się podejmowania decyzji, mając minimum danych. Im mniej, tym lepiej.
4. To o czym mówisz, jest spójnie z tym, co robisz.
5. Zero narzekania.
6. Zero marudzenia.
7. Zero wymówek.
8. Zero plotek i opinii.
9. Słowo “ale” wypada z Twojego słownika.
10. Zwrot “nie mam czasu” wypada z Twojego słownika.
11. Słowo “powinien/powinna” wypada z Twojego słownika. Jeżeli ktoś coś powinien, to jedynie Ty wziąć się do roboty.
12. Kochasz porażkę, ponieważ to drogocenna lekcja.
13. Zmiana to codzienność. Przygarnij i pokochaj.
14. Zawsze i natychmiast podejmujesz decyzję. Brak decyzji to także decyzja.
15. Nie szukasz winnych, szukasz rozwiązań.
16. Uruchamiasz wewnętrzne poczucie kontroli.

6. Poznajesz i stosujesz Narzędzia Lidera.

Pierwotnie zakładałem, że opiszę szczegółowo wybrane Narzędzia w jednym punkcie, ale nie byłem świadomy liczby narzędzi, których używam bezwiednie codziennie, dlatego koncepcja jest następująca:
-listuję w tym punkcie wszystkie Narzędzia, których używam,
-opisuję szczegółowo każde z tych Narzędzi w osobnych wpisach,
-linkuję wpisy do poniższej listy, budując dla Ciebie zbiór wiedzy w jednym miejscu.

 1. Delegowanie obowiązków.
 2. Delegowanie uprawnień
 3. Udzielanie informacji zwrotnej.
 4. Instruktaż.
 5. Modelowanie.
 6. Stopniowe egzekwowanie.
 7. PDCA.
 8. SMART.
 9. Kaizen.
 10. Matryca Eisenhowera.
 11. Metoda EADZ.
 12. Herca / TWTTP.
 13. 5Why.
 14. Mapa Myśli.
 15. Mapowanie przebiegu procesu.
 16. Listy kontrolne (checklisty).
 17. Procedury i instrukcje.
 18. Księga Jakości.
 19. Pomodoro.
 20. Metoda ALPEN.
 21. Zasada Parkinsona.
 22. Zasada 3 sekund.
 23. MIT.
 24. Zasada sparzenia.
 25. Efektywne spotkania.
 26. Zasada Pareto.
 27. Zamrażarka pomysłów.
 28. Zarządzanie kosztem alternatywnym.
 29. Wu Wei.

Co robić?
Śledzisz nowe wpisy, które wyjaśniają Ci zasady działania narzędzi i pokazują jak przy ich pomocy budować zaangażowany zespół.

Zadanie:
Śledzisz szczegółowe osobne wpisy. Pod każdym wpisem otrzymujesz Zadanie związane z danym Narzędziem.

7. Poznajesz i stosujesz Style Przywództwa.

Umieściłem Style Przywództwa na samym końcu, ponieważ styl jest wynikiem równania złożonego z Twojej osobowości, Twojego stanu umysłu i narzędzi, których używasz. Dodatkowo style przeplatają się między sobą.

Przykładowo: w stylu sytuacyjnym korzystasz z innego wybranego stylu w konkretnej sytuacji, czyli w danej chwili wybrane decyzje podejmujesz autokratycznie, nie biorąc pod uwagę opinii Zespołu, lub w innej sytuacji stosujesz styl demokratyczny, zapraszając Zespół do podjęcia decyzji.

Przyjęcie jednego konkretnego stylu nie jest celem, natomiast celem jest zrozumienie każdego stylu i świadome stosowanie znając wady i zalety.

Podobnie jak w przypadku Narzędzi Lidera, koncepcja jest następująca:
-listuję w tym punkcie wszystkie Style, które stosuję w całości/częściowo/w ogóle
-opisuję szczegółowo każdy Styl
-linkuję wpisy do poniższej listy, budując dla Ciebie zbiór wiedzy w jednym miejscu.

 1. Służebny.
 2. Sytuacyjny.
 3. Autokratyczny.
 4. Demokratyczny.
 5. Leseferystyczny.
 6. Paternalistyczny.

Zadanie:
Śledzisz nowe wpisy, które przedstawiają Ci Style Przywództwa i pomagają wykorzystywać ich wady i zalety. Pod każdym wpisem otrzymujesz Zadanie związane z danym Narzędziem.

Podsumowanie

Jak być Liderem? Liderem nie trzeba się urodzić. Skuteczne przywództwo to kwestia odpowiedniego nastawienia i zastosowania działających narzędzi. Jestem doskonałym przykładem przejścia drogi od pasywnego specjalisty do aktywnego lidera prowadzącego wieloosobowy zespół i chętnie dzielę się swoimi praktycznymi doświadczeniami, tym samym oszczędzając Twój czas, którego nie stracisz na samodzielne sprawdzanie tego co działa, a co nie.


Wspaniałego dnia i wszystkiego dobrego!
Przemysław Okoń
przemyslawokon.pl