Skuteczne antidotum na chaos w zarządzaniu

Pewnego dnia zacząłem się zastanawiać, co może sprawić, że będziemy żyli w lepszym miejscu, będziemy szczęśliwsi i ludzie, którzy ciężko na co dzień pracują, przestaną być uciskani przez nieproduktywne przestarzałe systemy zarządzania oparte na graniu strachem, karą i nagrodą.

Gdyby tylko istniała ta jedna pigułka, która wybawi nas z chaosu w naszych zespołach i w życiu prywatnym…

Z pomocą przyszedł Jordan B. Peterson i jego 12 życiowych zasad

Tak Jordan opisuje siebie na stronie JordanPeterson.com:

Dr Jordan B. Peterson jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Toronto, psychologiem klinicznym i autorem bestsellerów „Beyond Order: 12 More Rules for Life” i „12 Rules for Life: An Antidote to Chaos„.

Wychowany i zahartowany na mroźnych pustkowiach północnej Alberty, dr Peterson wykonał manewr Hammerhead w samolocie z włókna węglowego, pilotował mahoniową żaglówkę wyścigową wokół wyspy Alcatraz, zbadał krater meteorytu w Arizonie z grupą astronautów, zbudował Native American Long-House na górnym piętrze swojego domu w Toronto i został wprowadzony do rodziny Pacific Kwakwaka’wakw (patrz charlesjoseph.ca). Był pomywaczem, pracownikiem stacji benzynowej, barmanem, kucharzem, pszczelarzem, wiertniczym, robotnikiem w tartaku i pracownikiem linii kolejowych. Uczył mitologii lekarzy, prawników i biznesmenów.

Wraz ze swoimi studentami i współpracownikami dr Peterson opublikował ponad sto prac naukowych, pogłębiając współczesne rozumienie kreatywności, kompetencji i osobowości, podczas gdy jego klasyczna książka Maps of Meaning: The Architecture of Belief (wydana w czerwcu 2018 jako bestsellerowy audiobook czytany przez autorów) zmieniła psychologię religii. Był nominowany przez pięć kolejnych lat jako jeden z najlepszych wykładowców uniwersyteckich w Ontario.

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

„12 życiowych zasad: antidotum na chaos”

Zasada 1. Pilnuj sylwetki. Plecy proste, ramiona wyciągnięte

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Zrozumienie skomplikowanych układów nerwowych warto rozpocząć od prostych układów obecnych w pierwotnych organizmach. Przykładem są homary naturalnie wiążące wyprostowaną postawę, emocje i status społeczny z poziomem serotoniny. Podobnie, jak ludzie.

Poziom serotoniny dyktuje poziom w hierarchii społecznej. Najwyżej postawione w hierarchii osobniki z najwyższym poziomem serotoniny mają wyprostowaną postawę, są zadowolone z życia i promieniują szczęściem. Osobniki na dole drabiny są zgarbione, mają nisko zawieszony wzrok i ponury nastrój. Koncepcja hierarchii społecznej łączy ludzi i homary od ponad 300 milionów lat i wydaje się być prawdziwym fundamentem współczesnego społeczeństwa.

Istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy tym, w co wierzymy, a pozycją w hierarchii społecznej. Wyobraź sobie, że pojawia się Tomek, który udowadnia publicznie Łukaszowi brak racji w zakresie jego kompetencji. Łukasz zacznie się bronić, ale nie dlatego, że nadal chce mieć rację, tylko jego naturalne neurochemiczne mechanizmy będą go bronić przed utratą pozycji w hierarchii społecznej. Nieudana obrona spowoduje mentalny i fizyczny ból, a w konsekwencji spadek skuteczności i zaangażowania.

Wniosek 1: uważaj na publiczne używanie mechanizmu zgadzania się/niezgadzania. Podważając publiczne autorytet członka Twojego zespołu, rujnujesz jego skuteczność i zaangażowanie.

Wniosek 2: zadbaj o prawidłową postawę ciała Twoją i Twojego zespołu. Wyprostowana postawa podnosi poziom serotoniny, status społeczny, buduje zaufanie i pewność siebie.

Zasada 2. Traktuj siebie tak, jak traktujesz osoby, na których ci zależy

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Zastanów się, w jaki najlepszy sposób chcesz, aby otoczenie Cię traktowało. Nie chodzi tu o sposób, w jaki inni mają na Ciebie reagować. To też coś więcej, niż tylko chęć, aby wszyscy byli dla Ciebie mili. Potrzebujesz odrobinę wyzwania, dyscypliny i szczerzej rzeczowej informacji zwrotnej, kiedy popełniasz błąd.

Niektórym na przeszkodzie staje autoagresja ze względu na fakt, że nie lubią siebie To efekt wrażliwości, perfekcjonizmu, i świadomości przeszłości, w której prawdopodobnie zrobili coś tak głupiego i żenującego, w co nadal nie mogą uwierzyć i niosą tę przeszłość ze w ciężkim bagażu doświadczeń.

Często traktujemy inne osoby, a także zwierzęta lepiej, niż siebie. Jeżeli weterynarz zapisze Twojemu pupilowi lek, to go wykupisz i prawidłowo zaaplikujesz. Jeżeli jednak to Ty dostaniesz recept, to istnieje 30% szans, że nawet nie wykupisz leku. Jeżeli wykupisz, to istnieje 50% szans, że nie podasz go sobie prawidłowo.

Wniosek 1: masz tylko jeden umysł i jedno ciało na całe życie. Zastanów się, jak bardzo możesz o siebie zadbać tak, jak dbasz o innych.

Wniosek 2: porusz temat dbania o siebie ze swoim zespołem. Niech każdy zastanowi się, jak może zadbać o siebie przynajmniej tak dobrze, jak o innych.

Zasada 3. Przyjaźnij się z ludźmi, którzy życzą ci jak najlepiej

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Jesteśmy średnią otaczających nas osób i pojawia się naturalne napięcie, kiedy w otoczeniu mamy osoby o odstającym zachowaniu. Jeżeli Ty mierzysz wyżej, niż oni mogą sobie wyobrazić, to ich umysły będą redukowały stres i te osoby zaczną Cię sabotować, udowadniać, że nie potrafisz i ściągać Cię do swojego poziomu. Szczególnie dotyczy to osób z naszego najbliższego otoczenia i naszych rodzin.

Twoim zadaniem jest otoczenie się ludźmi, którzy życzą Ci dobrze, kiedy odnosisz sukcesy i idzie w dobrym kierunku, oraz tymi, którzy Ci pomogą, a co najmniej powstrzymają kiedy stwarzasz dla siebie zagrożenie.

Wniosek 1: różnice w nastawieniu w zespole zniszczą atmosferę. Energia jednej osoby z negatywnym nastawieniem obniży energię całego zespołu.

Wniosek 2: bezpieczniejszy dla zespołu jest początkujący z pozytywnym proaktywnym nastawieniem, niż zewnętrznie zmotywowany ekspert w depresji.

Zasada 4. Nie porównuj się z tym, kim inni są dzisiaj, ale z tym, kim ty byłeś wczoraj

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Statystka mówi, że najwięcej jest ludzi przeciętnych, a skrajne przypadki są najmniej liczne. Większości podoba się radiowa muzyka, ale tylko nieliczni są wybitnie muzycznie uzdolnieni i także nieliczni nie potrafią klaskać do rytmu. Skrajne różnice są naturalne i widocznie w każdej dziedzinie.

Rzecz nie w tym, aby się z nikim całkowicie nie porównywać, ponieważ możesz stracić z oczu cel, ale też nie możesz pragnąć, zagrać jutro w piłkę jak Lewandowski, ponieważ ambicjonalny stres wynikający z różnicy pomiędzy umiejętnościami Twoimi a Lewandowskiego, z pewnością Cię przygniecie.

Wniosek 1: ustawiaj cele wysoko, ale rozbijaj je na tyle małe zadania, aby były osiągalne i na tyle duże, aby były wyzwaniem (Zasada Złotowłosej). Nie porównuj Twojej obecnej formy z formą Lewandowskiego, ale zastanów się, jak możesz dojść do jego poziomu i rozłóż tę drogę na małe treningi.

Wniosek 2: porównuj wyniki Twojego zespołu do wyników Twojego zespołu z poprzedniego okresu. Poprawiacie się? Wspaniale! Brak poprawy? Zastanów się, co możesz zrobić, aby wejść wspólnie na kolejny poziom.

Wniosek 3 (uleczył mnie fizycznie i mentalnie): nie znasz dokładnie innych ludzi, ich możliwości, myśli, potencjału, stanu mentalnego, czy stanu finansowego. Osobą, którą znasz najlepiej, jesteś Ty, dlatego mierz w absurdalnie wysokie cele, ale porównuj swoje bieżące wyniki wyłącznie ze swoimi wynikami z przeszłości.

Wniosek 4: każdego dnia zrób najmniejszy krok, który przybliży Cię do celu. Suma kroków zadziała niczym kula śnieżna.

Zasada 5. Nie pozwól swoim dzieciom robić niczego, co wzbudza twoją niechęć

Jordan Paterson
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Niech dzieci będą metaforą Twojego zespołu. Rzadko który rodzic przyzna się, że nie lubi swojego dziecka. To właśnie Ci rodzice najbardziej zaprzeczający możliwości nielubienia własnych dzieci, wychowują najgorszych urwisów.

Według Junga nieodłącznym składnikiem ludzkiej osobowości jest ciemna strona. Pierwotne instynktowne, agresywne reakcje, nieakceptowane społecznie i wyparte pod wpływem współczesnego otoczenia. Rodzice nie biorą na poważnie własnej ciemnej strony i nie przyznają jej istnienia, ponieważ nie chcą zobaczyć w jej swojego odbicia i uświadomić sobie, że jest ich częścią.

Przełomowy moment to zrozumienie i zaakceptowanie ciemnej strony. Jung twierdzi, że jej korzenie są w przenośni i dosłownie w piekle, ale sama świadomość limitu naszej wytrzymałości to wstęp do kontroli i samodyscypliny.

Wniosek 1: jeżeli widzisz zachowanie, które Ci się podoba, natychmiast je precyzyjnie podkreśl, doceń i pochwal za nie. Brak reakcji krytycznie zmniejsza prawdopodobieństwo powtórki.

Wniosek 2: każdy z nas ma ciemną stronę (złość, zemsta, nienawiść, irytacja, opryskliwość, uraza). Znając własne limity, czujesz, kiedy odpuścić, zatrzymać się i wrócić do tematu, kiedy ponownie uzyskasz kontrolę nad Twoją ciemną stroną.

Wniosek 3: Nie daj się sparaliżować myśli, że dzieci mogą Cię nie lubić za Twoją dyscyplinę i próbę rozsądnego wychowania. Nie pozwól swoim dzieciom robić niczego, co wzbudza twoją niechęć. To od Ciebie zależy ich przyszłość.

Zasada 6. Zanim zaczniesz krytykować świat – zaprowadź porządek we własnym domu

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Złość to jedna z kluczowych ludzkich motywacji. Spróbuj przyznać, że w Tobie też istnieje i przez chwilę jej się przysłuchać. To jedna z rzeczy, której nie chcesz się o sobie nauczyć, aczkolwiek może wskazywać CI na okoliczności (kogoś, lub coś) stojące na drodze do działania i rozwoju. To wewnętrzny sygnał różnicy pomiędzy Twoimi wartościami a tym, co obserwujesz.

Ci, w których jest nieusunięta złość, mogą być niebezpieczni, kiedy chcą w takim stanie zmieniać świat, ponieważ działają pod wpływem niekontrolowanej negatywnej emocji. Ich motywacje pochodzą z pierwotnych źródeł sięgających korzeniami do piekieł.

Jeżeli nie podążasz w dobrą stronę, to najwygodniej dla umysłu jest przenieść odpowiedzialność na inne osoby. Alternatywnie możesz zadać sobie pytania: skąd wie, że moja ocena rzeczywistości jest prawidłowa? Czy mam za sobą wszystkie próby poprawienia swojego życia? Co poszło nie tak i jak mogę to naprawić?

Wniosek 1: nie rób rzeczy, wobec których czujesz, że nie powinny mieć miejsca.

Wniosek 2: nie mów rzeczy, o których wiesz, że są nieprawdziwe. Nie koloryzuj.

Wniosek 3: spójrz w głąb siebie i zastanów się, co Ty możesz zrobić ze swoją złością, zanim pójdziesz najwygodniejszą drogą szukania winnych

Zasada 7. Podążaj za tym, co wartościowe (a nie za tym, co wygodne)

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Wyobraź sobie, że jesteś typowym niemieckim policjantem żyjącym w czasach drugiej wojny światowej, będącym pod wpływem wojennej propagandy. Dowódca przenosi Cię na tereny okupowane, gdzie nadal pełnisz funkcję policjanta, ale w Twoim zakresie są zadania pozbawiające Cię zdrowia psychicznego, a w konsekwencji fizycznego. Kiedyś odbierałeś przestępcom narzędzia zbrodni, a teraz odbierasz godność i życie.
W każdej chwili możesz wrócić do Niemiec, ale decydujesz się zostać, nie chcąc opuszczać kolegów policjantów. Nie chcesz, żeby to oni zostali z brudną robotą.

Wróć na chwilę do teraźniejszości. Wyobraź sobie, że jesteś w tej samej sytuacji dzisiaj i masz możliwość podjęcia tej samej decyzji. Ówcześni policjanci nie byli osobami złymi z natury. Byli tacy, jak Ty, dlatego od Twojej świadomej decyzji zależy czy podążysz za tym, co wartościowe, czy za tym, co wygodne i tym samym zaryzykujesz ponowne sprowadzenie piekła na ziemię.

Wniosek 1: zastanów się, jak możesz zainwestować czas, aby zmieniać świat na lepsze, kosztem akceptowalnego dyskomfortu.

Zasada 8. Mów prawdę – a przynajmniej nie kłam

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Kłamstwo jest obciążone negatywnymi konsekwencjami, nawet kiedy wydaje Ci się, że jest racjonalne. Jedno małe kłamstewko pociągnie za sobą lawinę. Utrzymanie jednolitej historii opartej na kłamstwach kosztuje co najmniej tyle energii, ile aktor musi zainwestować na scenie. Aktor kiedyś schodzi ze sceny, natomiast kreowanie rzeczywistości opartej na kłamstwie nigdy się nie kończy.

Czy chcesz, żeby Twoje życie było słabym fikcyjnym serialem zużywającym nieskończone zasoby Twojej energii?

Wniosek 1: nawet najdrobniejsze kłamstwo to droga do utraty energii i zaufania.

Wniosek 2: utrzymanie jednolitej historii w kłamstwie jest niemożliwe.

Wniosek 3: najczęściej najlepszym wyjściem jest mówienie 100% prawdy. Inni ludzie docenią szczerość i zaakceptują nawet najdziwniejszą, najbardziej przykrą prawdę, ponieważ ich życie jest tak samo pełne rzeczy, które czasami próbują schować pod niedomówieniami.

Zasada 9. Zakładaj, że twój rozmówca może wiedzieć coś, czego Ty nie wiesz

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

To, czego nie wiesz, jest ważniejsze od tego co wiesz. To, czego nie wiesz, może zostać Twoim przyjacielem. Często uruchamia się nasze ego, kiedy napotykamy coś, czego nie wiemy. Naturalna potrzeba ochrony własnej wartości przysłania nam potencjalną radość płynącą z poznawania nowych wartościowych rzeczy.

Druga osoba jest naturalnym źródłem bezcennej wiedzy opartej na jej życiowym doświadczeniu. Wykształciła zestaw unikalnych narzędzi, dzięki którym idzie przez życie. Uważne słuchanie otwiera drzwi do wieloletniego doświadczenia i daje do ręki nowe bezpłatne życiowe narzędzia. Druga osoba wskazująca na Twoje błędy może uratować Ci karierę, zdrowie, a nawet życie. Wysłuchana powie Ci, jaki jest problem, o co dokładnie chodzi, a nawet jak to rozwiązać.

Chcesz mieć rację, czy chcesz się uczyć i wchodzić na coraz wyższe poziomy?

Wniosek 1: słuchaj uważnie innych ludzi. Mówiąc, nie dowiadujesz się niczego nowego.

Wniosek 2: przestań walczyć o rację, szczególnie w bliskich relacjach. W walce zawsze jest przegrany, a nikt nie chce być przegranym. Jeżeli zwyciężasz, to stawiasz drugą osobę na przegranej pozycji. W bliskiej relacji ta osoba zostaje z Tobą na dłużej, a mało kto chce pozostać na dłużej w biznesowym/prywatnym upokorzeniu.

Zasada 10. Bądź precyzyjny w tym, co mówisz

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Wiele osób snuje się po życiu, nie mając jasności w tym, co robią i dokąd zmierzają. Nie osiągają żadnego celu, ponieważ go nie precyzują. Nie potrafią odpowiedzieć jednoznacznie na większość pytań i plączą się w swoich historiach. To naturalna konsekwencja braku skupienia i podjęcia jednoznacznej decyzji, a ich źródłem jest brak potrzeby klarowności myśli i wysławiania się.

Wydaje nam się, że im bardziej złożone, tym bardziej wartościowe, dlatego kluczymy po skomplikowanych labiryntach intelektualnych i piętrzymy założenia. Na końcu dnia najlepiej działa to, co najprostsze. Im bardziej skomplikowany system, tym z większym prawdopodobieństwem się zepsuje.

Wniosek 1: precyzyjne myślenie można zbudować precyzyjnym słownictwem. Warto porzucić ogólniki w stylu „każdy”, „wszyscy”, „zawsze”, „nigdy”. Zazwyczaj są nieprawdą.

Wniosek 2: wartość wynikająca ze złożoności jest iluzją. Upraszczaj wypowiedzi i świat dookoła Ciebie.

Wniosek 3: warto jasno określić oczekiwania: „ważę 89 kilogramów”, „zarabiam kwotę XYZ każdego miesiąca”, „codziennie robię 12500 kroków”.

Zasada 11. Nie przeszkadzaj dzieciom, gdy jeżdżą na deskorolkach

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Jaka jest różnica pomiędzy dobrocią a słabością? Zakładamy, że współcześni silni mężczyźni są niebezpieczni. Wszechobecne przekazy sugerują agresję i tyranię jako źródło sukcesu mężczyzny. W rzeczywistości prawdziwa siła opiera się na szczerości i sumienności. Wytrwałość i upartość nie są medialnymi cechami. Nie wyglądają atrakcyjnie na Instragramie. Jedynym interesującym obrazem jest sukces za wszelką cenę.

Istnieją ludzie, którzy zabraniają dzieciom się bawić. Pojawiają się stowarzyszenia, których misją jest zapobieganie tworzeniu się przyjaźni pomiędzy dziećmi. To skutki nieuporządkowanej złości, traumatycznych doświadczeń i zalegającego żalu. Jak będzie wyglądał świat, w którym nie można zawierać przyjaźni?

Sumienni, współczujący i empatyczni ludzie pozwalają sobie wchodzić na głowę, ponieważ sukces kojarzą z byciem agresywnym, a tego chcą uniknąć. W ten sposób, zamiast budować lepszą przyszłość, budują w sobie pokłady żalu i cierpienia przysłaniające im naturalne talenty. Poświecenie własnych wartości na rzecz bycia uległym, odbiera im sens życia.

Wniosek 1: złość jest przyczyną cierpienia i marnowania talentów. Zastanów się, gdzie są źródła Twojej wewnętrznej złości, podziel się tym z kimś zaufanym i podejmij próbę eliminacji. Nie bój się mówić głośno i o swoich prawdziwych emocjach.

Wniosek 2: daj sobie przestrzeń i pozwolenie na zaopiekowanie się przyczynami złości. W innym przypadku zacznie zabraniać dzieciom jeździć na deskorolce i odbijać piłkę o ścianę.

Zasada 12. Pogłaszcz kota napotkanego na ulicy

Cierpienie jest nieodłącznym elementem życia. Brak akceptacji nie spowoduje, że cierpienie rozpuści się w codzienności. Z pomocą przychodzi piękno życia. Zauważenie tego piękna odbiera przestrzeń cierpieniu i robi miejsce na ulgę. Kiedy kroczysz w ciemnościach, kiedy jest Ci ciężko, to dobrze jest zauważyć te nieoczekiwane drobiny piękna. Psa podbiegającego do Ciebie, chcącego się bawić. Gołębia stukającego pazurkami po parapecie, zaglądającego przez okno do sypialni.

Gdybyśmy przestali postrzegać okropne rzeczy gorszymi, niż są w rzeczywistości, to może byłoby łatwiej zaakceptować cierpienie, zamknąć bramy piekła i uczynić świat lepszym miejscem.

zarządzanie zespołem
Dr Jordan B. Peterson / Facebook

Podobało Ci się? Wejdź na CzytajSzybciej.pl po więcej streszczeń wartościowych książek.

Podziel się!